سفارش تبلیغ
صبا
آنکه را دانش نیست، هدایت نیست . [امام علی علیه السلام]
اخبار مسجد و کلیسا - مسجد و کلیسا - mosque&church
 • پست الکترونیک
 • شناسنامه
 •  RSS 
 • پارسی بلاگ
 • مسجد و کلیسا
 • پارسی یار
 • در یاهو
 • کیستی خدا؛ بیشترین دغدغه جستجوگران گوگل

  براساس دومین گزارش سالانه یکی از بخشهای پایگاه اینترنتی گوگل، عبارت "خدا کیست؟" طی سال گذشته میلادی بیشتر از هر عبارت دیگری در اینترنت جستجو شده‌ است.

  به گزارش راه مسیح به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی آسیانیوز، این مطلب تصدیق می‌کند که تمام پرسشهای اگزیستانسیال و تفکربرانگیز می‌توانند نقش مهمی در اینترنت ایفا کنند.

  بخش Zeitgeist گوگل تمام پرسشهایی را که در این پایگاه اینترنتی صورت گرفته بررسی کرده و نتایج آن نشان می‌دهند بیشترین پرسشها از ایالات متحده مطرح شده‌اند.

  همچنین تحقیق پروژه اینترنتی " پیو" نشان می‌دهد که 64 درصد امریکاییها برای اهداف معنوی و دینی از اینترنتی استفاده می‌کنند.

  پایگاه اینترنتی و خبررسانی آسیا نیوز همچنین گزارش داد که سال گذشته موضوعاتی چون بودائیان برمه، مسیحیان اندونزی، پاکستان و عراق، روابط دینی چین و واتیکان در این پایگاه جستجو شده‌اند.   پدر آریوس ::: شنبه 86/10/15::: ساعت 6:18 عصر
  نظرات دیگران: نظر

  همزمان با میلاد حضرت عیسی مسیح و در آستانه سال نو میلادی نوع جدیدی از تبلیغات مسیحیت در تهران مشاهده شد. در بعضی چهارراه های تهران اشخاصی در شمایل بابانوئل درحالیکه هدایائی دردست داشتند به مردم تبریک میگفتند و همراه با آن ها جزوه ای از مجلات گزینش شده انجیل به آنها هدیه میدادند. اخیرا تلاش برای مسیحی کردن مسلمانان از راه های مختلف از جمله تشکیل کلیساهای خانگی افزایش یافته است .

  به گزارش راه مسیح به نقل از روزنامه ملیت ترکیه: « نوع پوشش و حجاب بعضی از بانوان ایرانی در تهران که بیش از نیمی از مویشان را بیرون می گذارند هیات پارلمانی ترکیه را شگفت زده کرد. » به نوشته ملیت « یکی از اعضای هیات ترکیه ای گفت : پوشش بعضی بانوان در ایران هیچ شباهتی به پوشش بانوان محجبه در ترکیه ندارد. » ملیت نوشت : « هیات پارلمانی ترکیه در کوچه ها و خیابان های تهران مناظری را دید که شوکه شد. » عضوی از هیات پارلمانی ترکیه نیز که خواست نامش فاش نشود گفت : در کوچه و بازار بعضی زنان نیمی از موهای خود را بیرون از روسری می گذارند. به عبارتی دیگر روسری وسیله ای برای پوشش کامل موی سر نیست و ماهیت حجاب را ندارد. بلکه ماهیت یک وسیله تزئینی را یافته است . »

  تبلیغات زودرس انتخاباتی در شهرستان رباط کریم اعتراض مردم را برانگیخته است . امام جمعه نصیرآباد در مراسم افتتاح شعبه بانک ملی در این شهر ضمن انتقاد از تبلیغات یکی از داوطلبان نمایندگی مجلس گفت این افراد بجای آنکه کارهای انجام شده را به نام خود تبلیغ کنند بهتر است درباره معضلات اجتماعی و گرانی های اخیر به مردم توضیح بدهند. وی افزود : مردم باید در انتخابات هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی هوشیار باشند و تحت تاثیر تبلیغات کسانی که خدمات دیگران را نادیده می گیرند و درصدد هستند همه چیز را به نام خود تمام کنند قرار نگیرند.  پدر آریوس ::: شنبه 86/10/15::: ساعت 6:18 عصر
  نظرات دیگران: نظر

  کتابخانه مرکزی اسلام‌شناسی در انگلیس تأسیس می‌شود

  کتابخانه مرکزی اسلام‌شناسی در انگلیس تأسیس می‌شود که با راه اندازی آن دانشجویان علوم اسلامی در سراسر اروپا می‌توانند به منابع درجه اول علوم اسلامی در زمینه‌های مختلف دسترسی داشته باشند .

  به گزارش راه مسیح به نقل از کتاب ایران، با توجه به حضور بیش از 3 میلیون مسلمان در انگلستان، این کتابخانه می‌تواند مرجع علمی مناسبی برای مسلمانان این کشور فراهم کند.

  اولویت این پروژه منابع اسلامی به زبانهای انگلیسی، عربی و سپس زبان فارسی عنوان شده است، بر این اساس در مرحله اول، تمام مقاله ها و کتب مربوط به شیعه‌شناسی گردآوردی و سپس سایر علوم اسلامی مانند فقه، عرفان، فلسفه، تفسیر و حدیث مورد توجه قرار خواهند گرفت.

  این کتابخانه همزمان با تجهیز کتابخانه فعلی کالج اسلامی لندن در آینده‌ای نزدیک به بهره‌برداری خواهد رسید.

  کالج اسلامی لندن از حدود 10 سال قبل به همت سازمان حوزه‌ها و مدارس علمیه خارج از کشور راه‌اندازی و تاکنون دانشجویان بسیاری از این کالج فارغ‌التحصیل شده‌اند .  پدر آریوس ::: شنبه 86/10/15::: ساعت 6:18 عصر
  نظرات دیگران: نظر

  کاردینال بریتانیا پیام سال نو را به تحکیم بنیاد خانواده اختصاص داد

  اسقف اعظم وست‌مینستر و رهبر کاتولیکهای بریتانیا در پیام خود به مناسبت سال نوی میلادی که در کلیسای کاتولیک وست‌مینستر قرائت شد بر اهمیت تحکیم بنیاد خانواده در جامعه تأکید ‌کرد.

  به گزارش راه مسیح به نقل از به نقل از کریسشن تودی، کاردینال کورمک مورفی اوکانر اسقف اعظم وست‌ گفت: امروز برای آنها که تلاش می‌کنند با ایمان زندگی کرده و کودکان خود را با عشق خداوند تربیت کنند دعا می‌کنیم.

   وی با تصدیق فشارها و دشواری‌هایی که در خانواده‌ها وجود دارند گفت که کلیسا به کانون خانواده مهر می‌ورزد و ژرفترین فداکاری‌ها و مهربانی‌ها در خانواده‌ها صورت می‌گیرند.

   کاردینال مورفی اوکانر اظهار داشت: در خانه بنیاد زندگی دینی و خانواده مهرورز شکل گرفته و غنی‌ترین خاک هر جامعه دینی در کانون خانواده‌ها وجو‌د دارد. اگرفضایی برای حضور خداوند در خانه ایجاد شود اگر والدین از کودکی همراه فرزندان خود نیایش کنند. اگر والدین بایکدیگر رفتاری مناسب داشته باشند اگر روابط داخلی خانواده سالم باشد در آن هنگام فرصتی برای رشد اذهان و قلوب کودکان ایجاد می‌شود.  پدر آریوس ::: شنبه 86/10/15::: ساعت 6:18 عصر
  نظرات دیگران: نظر

  انتظار مسلمانان کانادایی برای ممانعت از اسلام هراسی برآورده نشد

  انتظار مسلمانان کانادایی برای چاپ تکذیبیه ای در نشریه کانادایی، در مورد مقاله ای که عامل ترویج اسلام هراسی محسوب می‌شود، هنوز برآورده نشد.

  به گزارش راه مسیح به نقل از واشنگتن تایمز، محمد الماسری رئیس کنگره اسلامی کانادا گفت: ما از آزادی بیان حمایت می کنیم اما این آزادی بیان را نمی‌توان تنها به افراد متمول و رسانه‌های قدرتمند محدود کرد.

  کنگره اسلامی کانادا به عنوان بزرگترین سازمان اسلامی غیرانتفاعی ماه گذشته شکایتی را به کمیسیون فدرال حقوق بشر علیه نشریه مکلین ارائه کرد که مبنای آن انتشار بخشهایی از کتاب مناقفشه برانگیزی درباره اسلام بود که به قلم مارک استین نویسنده کانادایی منتشر شده‌ است.

  الماسری گفت: کنگره اسلامی کانادا به دنبال غرامت مالی نیست بلکه تنها می‌خواهد این نشریه تکذیبیه‌ای درباره مقاله اهانت آمیز منتشر کند.

  مکلین در مقاله‌ای تحت عنوان " آینده از آن اسلام است" بخشهایی از کتاب اهانت آمیز "استین" را به چاپ رسانده که در سال 2006 تحت عنوان " آمریکا تنها: پایان جهانی که ما می شناسیم" منتشر شده بود.

  استین در کتاب خود هشدار داده افزایش نرخ تولد میان مسلمانان غرب نشان دهنده تهدید امنیت بلند مدت برای ملتهای غربی و مسیحی است.

  وی اظهار داشت است: این نشانه پیروزی است که الله به اسلام در اروپا اعطا کرده که بدون جنگ، اسلحه و شمشیر صورت گرفته است . 50 میلیون مسلمان اروپا این قاره را ظرف چند دهه آینده به قاره ای اسلامی تبدیل می کنند. تعداد مسلمانان در اروپا چون تعداد مساجد در حال افزایش است.

  کنگره اسلامی کانادا این مقاله را عاملی برای دامن زدن به دیدگاه های اسلام هراسانه توصیف کرده که می‌تواند به انزجار علیه مسلمانان منتهی شود.

  اگر کمیسیون حقوق بشر به نفع این سازمان اسلامی رأی دهد این مورد باید در دادگاه عالی نیز مورد بررسی قرار گیرد.

  شکایت مسلمانان به بحثهایی میان نویسندگان و روزنامه نگاران کانادا و افرادی که این کتاب را نشانه آزادی بیان می‌دانند مطرح کرده است . نویسندگان جناح راستی کانادا مدعی شده‌اند که این شکایت نقض حقوق نشریه مکلین محسوب می‌شود.

  این در شرایطی است که جان هری روزنامه نگار تحیسن شده استین را به نژادپرستی متهم کرد.

  جیم هنلی نویسنده و روزنامه نگار نیز استین را به عنوان فردی متعصب و نژاد پرستی خودنما محکوم کرد.  پدر آریوس ::: شنبه 86/10/15::: ساعت 6:18 عصر
  نظرات دیگران: نظر

  نمادها و سنتهای پیروان مسیح در جشن سال نوی میلادی
  به گزارش راه مسیح به نقل از خبرگزاری مهر : پیروان عیسی بن مریم برای گرامیداشت روزهای میلاد پیامبر عشق و صلح تا سال نوی میلادی از نمادها، سنتها و مؤلفه هایی استفاده می‌کنند که هرکدام یادآور بخشی از آموزه های دینی مسیحیت بوده و تاریخچه خاص خود را دارد.

  بابانوئل نماد اسقف بخشنده

  بابا نوئل که به اسامی سنت نیکولاس، سنت نیک و پدر کریسمس نیز شهرت دارد در فرهنگهای مختلف یک قهرمان مردمی محسوب می شود که شب عید کریسمس در میان کودکان هدیه توزیع می کند و الهام گرفته از شخصیت سنت نیکولاس، اسقف قرن چهارم آسیای صغیر است.

  پدر کریسمس یک چهره محبوب ایام کریسمس در بسیاری از کشورها محسوب می شود و وجود این قهرمان کودکان در هر فرهنگی به نوعی به فرهنگ دیگر شباهت دارد. بسیاری از افسانه های اروپایی درباره بابانوئل بر اساس شخصیت سنت نیکولاس روایت شده اند. سنت نیکولاس اسقفی در ترکیه فعلی بود که به فقرا هدیه می داد.

  بر اساس آیین و رسوم، بابانوئل به عنوان مردی سفیدپوست مهربان، چاق، شاد، عینکی با کت قرمز و خز سفید  توصیف می شود ( برخی  اعتقاد دارند توصیف لباس بابانوئل به لباسهای اسقفیِ اسقف نیکولاس شباهت دارد). بابانوئل دارای یک ریش بلند سفید و دستکشهای سفید و سبز است. شب عید کریسمس، او سوار بر درشکه ای که چندین گوزن شمالی آن را می کشند از خانه ای به خانه دیگر رفته و به کودکان هدیه می دهد.

  سنت نیکلاس قدیس یکی از اسقفهای شهر باستانی لیسیا در جنوب غربی آسیای صغیر بود که در قرن چهارم میلادی زندگی می کرد. وی در خانواده ‌ای ثروتمند و پارسا متولد شد، در کودکی والدین خود را از دست داد اما تأثیر زندگی معنوی آنها بویژه رسیدگی به ایتام در او روز به روز قوت گرفت.  در 30 ‌سالگی به سمت اسقفی رسید و به مهربانی و گشاده‌ دستی شهرت یافت. وی از همان ابتدا با تهیه‌ جهیزیه برای دختران بی ‌بضاعت و فرستادن کیسه ‌های طلا از طریق دودکش برای خانواده‌های مستمند، محبت کردن و بخشندگی را به اوج خود رساند.

  درخت همیشه سبز کریسمس

  درخت کریسمس یکی از محبوبترین سنتهای جشن کریسمس به شمار می رود که به طور معمول از درختان همیشه سبز خانواده گیاهان مخروطی، همراه با تزئینات متنوع با چراغ و دیگر ابزار زینتی و به عنوان نماد تجدید حیات زندگی استفاده می شود. بهترین گونه این گیاهان برای روز کریسمس درخت صنوبر محسوب می شود چرا که دارای عطر خوشی است و پس از آنکه خشک شود زیبایی خاصی دارد.

  درخت کریسمس نمادی باستانی بوده  نشان دهنده تجدید حیات زندگی است. برخی دیگر از داستانها وجود درخت کریسمس در زمان عید مسیحیان را به قرن شانزدهم آلمان نسبت می دهند و برخی دیگر آن را به شهر باسل در سوئیس مربوط می دانند .

  براساس سنت آن را تا شب 24 دسامبر به وارد خانه نمی کردند، پس از این تاریخ درخت تزئین شده کریسمس تا دوازده شب بعد یعنی در ششم ژانویه از خانه خارج می شود.  نگهداری درخت کریسمس بیش از مدت یاد شده یا آوردن آن پیش از 24 دسامبر به عنوان بدشانسی درنظر گرفته می شود که البته از آنجایی که کریسمس در سالهای اخیر و در زمان مدرن به صورت تجاری درآمده این درخت بسیار زودتر و حتی در اواخر اکتبر در فروشگاه ها قرار می گیرد.

  در حدود سالهای 1890، لوازم تزئینی کریسمس از آلمان صادر می شد. در اوایل قرن بیستم، آمریکایی ها درختهای کریسمس را بیشتر با لوازم تزئینی دست ساز خودشان تزئین می کردند اما بخشهای آلمانی/ آمریکایی همچنان به استفاده از سیب، بلوط، گردو و شیرینیهای کوچک بادامی ادامه می دادند. کشف برق، به ساخته شدن چراغهای کریسمس منتهی شد و امکان درخشش را برای درختان به ارمغان آورد. پس از آن دیدن درختان کریسمس در میدان شهرها به یک منظره آشنای این ایام مبدل شد و تمام ساختمانهای مهم- چه شخصی و چه دولتی- با برپا کردن یک درخت، به اسقبال تعطیلات کریسمس می روند.

  در تزئین درختهای کریسمس اولیه، به جای مجسمه فرشته در نوک درخت، از پری های کوچک - به نشانه ارواح مهربان- یا زنگوله و شیپور- که برای ترسانیدن ارواح شیطانی به کار می رفت - استفاده می شد.

  فرشته یا ستاره کوچکی که در بالای درخت کریسمس قرار می گیرد نشان دهنده ستاره بیت لحم در ماکت تولد مسیح است همان ستاره ای که سه مرد حکیم را از شرق به سوی بیت لحم برای تولد مسیح هدایت کرده است.

  صحنه تولد مسیح(ع)؛ مؤلفه پایدار کریسمس

  ماکت صحنه تولد مسیح(ع) جزء ثابت جشنهای کریسمس در خانه ها، مکانهای عمومی بخشهای مسیحی نشین سراسر جهان و به ویژه کلیساهای سراس دنیا است که محل تولد مسیح(ع) و پیرامون وی را نشان می‌دهد. صحنه تولد مسیح (ع) گاهی به صورت نقاشی و گاه به صورت سه بعدی و مجسمه به نمایش درمی آید و معمولا مسیح(ع) را در انباری همراه یوسف و مریم نشان می دهد. در این تصویرعلاوه بر ضرورتهای حیوانات در یک اصطبل، همواره یک الاغ و گاو نر در کنار آنها نیز قرار دارد. این ماکت اغلب دربرگیرنده سه مرد حکیمی هستند که ستاره بیت لحم را دنبال کرده و برای تولد مسیح(ع) به سرزمین مقدس آمدند. در زمان کریسمس که تدارکات برای جشنهای عید در خانواده های مسیحی کاتولیک و پروتستان فراهم می شود این تصویر نیز یکی از مؤلفه های آن به شمار می رود.

  به رغم آنکه نقاشی های این صحنه از مدتها قبل از سنت فرانسیس شهر آسیسی وجود داشته اما ابداع ماکت سه بعد تولد مسیح(ع) را به سنت فرانسیس نسبت می دهند. توماس سلانو شرح حال نویس سنت فرانسیس اظهار داشته که این قدیس کاتولیک تنها از یک اصطبل پوشالی با گاو و الاغ حقیقی سود برد که در عین سادگی بسیار زیبا بود به عنوان محراب مراسم عشای ربانی آن سال مورد استفاده قرار گرفت.

  صحنه تولد مسیح(ع) تا روز 2 فوریه ( یک ماه و دو روز پس از سال نو) جمع نمی شود، در این روز پس از پایان عید ظهور و تجلی مسیح(ع) صحنه تولد مسیح جمع می شود، اما در آمریکا لاتین این ماکت روز 15 ژانویه با خاتمه یافتن تعطیلات و آغاز فعالیت مجدد مدارس، کالجها و شرکتها جمع می شوند.

  در سالن شهرداری شهر لاهه در هلند سنت سالانه استقرار صحنه تولد مسیحی با استفاده از انسانها و حیوانات حقیقی جریان دارد که در آن میان می توان به چند الاغ، گاو نر و شترهایی اشاره کرد که از باغ وحش به امانت گرفته می شود.


     پدر آریوس ::: شنبه 86/10/15::: ساعت 6:18 عصر
  نظرات دیگران: نظر

  مهمترین رویدادهای دینی در سال میلادی گذشته
  به گزارش راه مسیح به نقل از خبرگزاری مهر – : سال میلادی گذشته با رویدادهای متعددی همراه بود. ده واقعه ای که انتخاب شده ممکن است تمام اخبار سال گذشته را منعکس نکند اما به نکاتی اشاره دارد که موجبات تحول زندگی پیروان ادیان، نفوذ آنها در زندگی اجتماعی، سیاسی و بحرانهای جهانی را فراهم کرده است.

  1. بحران ایمان مادر ترزا

  افشا و انتشار نامه های شخصی مادر ترزا در ماه آگوست که نشان می داد وی نمی توانسته خدای محبوب خود را در اغلب اوقات زندگی خود حس کند موجبات شگفتی و توجه رسانه های بین المللی را فراهم کرد که به دنبال آن پرسشها و بحثهای داغ و جدی مطرح شد که آیا وی قدیسی بزرگ است یا تنها خود را فریب می داده است. آیا ایمان تنها باید به حس حضور خداوند محدود شود و اگر چنین نیست چقدر می تواند بدون داشتن چنین حسی ایمان خود را حفظ کرد.

  2. حکم عشای ربانی لاتین از سوی پاپ

  حکم پاپی که برگزاری مراسم عشای ربانی را برای کشیشها تسهیل کرد یکی از نتایج نمادین و بزرگ شورای واتیکان دوم را تحت الشعاع قرار داد، به طوری که اکنون کشیشهایی که می خواهند مراسم عشای ربانی را به زبان لاتین برگزار کنند هیچ نیازی به گرفتن مجوز از اسقف منطقه ندارند.

  برای بسیاری از کاتولیکها این حکم پاپ بازگشتن نامیمون پاپ به آئینی است که آن را به نخبه سالاری تعبیر می کنند چرا که در این نوع مراسم کشیش از تمام جماعت کلیسا چشم پوشی کرده و به زبانی صحبت می کند که تعداد معدودی از حاضرین در کلیسا به آن آشنایی دارند، اما این حکم پاپ سنت گرایان را بسیار راضی و خشنود کرد.

  3. مناقشه همجنسگرایی در کلیسای اپیسکوپال

  شاخه آمریکایی کلیسای انگلیکن که از آن به عنوان کلیسای اپیسکوپال یاد می کنند بر سر مسئله همجنسگرایی از کلیسای مادر جدا شده و تفرقه های بسیاری میان جامعه انگلیکنها به وجود آورده است. به جز بهای سنگین این انفجار داخلی که به واسطه تصمیم کلیسای اپیسکوپال برای انتصاب اسقف همجنسگرا در سال 2003 و تقدیس ازدواج همجسنگرایان شکل گرفت این شکاف به مناقشات تقبل مسئولیت اموال کلیسا نیز سرایت کرد که در نتیجه آن از دادگاه خواسته شد به بررسی این امر بپردازد که مناطق محافظه کاری که از اپیسکوپال های برسر این مسئله جدا شده اند می تواند ادعای مالکیت ساختمانهای کلیسا را داشته باشند یا این ساختمانها به اپیسکوپالها می رسد.

  4. جنبش زیست محیطی رهبران دینی

  شعار اگر مسیح بود چه می کرد؟ یکی از موضوعات برجسته ای بود که در جنبشهای مسیحی در کنار جنبشهای سایر ادیان برای حفاظت از زمین در مقابل تغییرات جوی و سایر عواملی که بقای آن را به خطر می اندازد مطرح شد. تشکیل ستادهایی علیه شکنجه، فقر آفریقا، همنسجگرایی از جلمه اقداماتی بود که طی سال گذشته میلادی نقطه عطف برخی خبرهای ادیان جهان را به خود اختصاص داد.

  ابراز نگرانی های رهبران ادیان و برگزاری ستادهای آگاهی رسانی درباره افزایش تدریجی دمای زمین میان گروه های دینی و پیوند آن به آرمانهای اخلاقی و اجتماعی سنتهای دینی خود از جمله اقدامات سبز رهبران دینی طی سال 2007 بود.

  5. افتتاح موزه آفرینش

  موزه آفرینش نمایشگاهی است که با چندین میلیون دلار ماه می در شهر پیترسبورگ آمریکا افتتاح شده تا بر اعتبار علمی نظریه آفرینش را تأکید کند.

  این موزه نشان دهنده زمین جوان و نظریه اعتقاد به اصول آفرینش و تصویری است از آنچه انجیل درباره خلقت زمین در شش روز مورد اشاره قرار گرفته است. این موزه طی پنج ماه با جمعیتی چشمگیر رو به رو شد که انتظار می رفت این جمعیت طی یکسال از موزه بازدید کنند. بیشتر بازدید کنندگان آن را خارجی ها تشکیل می دهد.

  6. تظاهرات بودائیان میانمار

  ، هزاران راهب بودائی در تظاهراتی که برای برقراری دموکراسی در میانمار صورت گرفت شرکت کرده و پس از یک هفته با سرکوبی های وحشیانه ای رو به رو شدند . در این میان بسیاری از گروه های دینی به حمایت از آنها پرداخته و موضوع آن تا چند هفته تیتر اول بیشتر رسانه های بین المللی را تشکیل می داد.

  این موضوع از سوی راهب بریتانیایی در همایش صلح رهبران دینی در ناپل، ایتالیا با هدف جلب توجه رهبران ادیان به مسئله میانمار طرح شد و پاپ نیز برای راهبان بودایی این کشور دعا کرد.

  7. مهاجران غیر قانونی

  این پرسش که باید درباره مهاجران غیر قانونی چه اقدامی صورت دهیم از سوی رهبران دینی و گروه هایی که در دو طرف مسئله بودند مورد بحث و بررسی قرار گرفت و در این میان برخی از رهبران دینی در حمایت از مهاجرات غیر قانونی موضع حمایت را اتخاذ کردند.


  8. غرامت از کلیسای کاتولیک

  بهایی که کلیسای کاتولیک روم در آمریکا به عنوان غرامت به قربانیان سوء استفاده های جنسی روحانیون پرداخت شد از مرز 2 میلیارد دلار نیز گذشت. از تمام این مبلغ 660 میلیون دلار آن به منطقه سراسقفی لس آنجلس اختصاص داشت.

  9. کاتولیک شدن رهبر پروتستانها

  تعداد پروتستانهایی که به تدریج به کلیسای کاتولیک روم روی می آورند غیرقابل انکار است اما در این میان پیوستن رئیس انجمن الهیات پروتستانها به کلیسای کاتولیک روم امری غیر قابل چشم پوشی به نظر می رسد. فرانسیس بک ویث در سال میلادی که گذشت به مذهبی روی آورد که از کودکی با آن بزرگ شده بود.

  10. گروگان گیری مسیحیان کره ای

  طالبان به مدت 6 هفته 23 نفر از اعضای کلیسای پروتستان مشایخی که برای مدت کوتاهی به افغانستان سفر کرده بودند را گروگان گرفت و دولت کره جنوبی را وادار کرد وجهی برای آزادی گروگانها بپردازد. طی این ماجرا پیش از اتمام رایزنی ها دو نفر از این گروگانها به قتل رسیدند.
  پدر آریوس ::: سه شنبه 86/10/11::: ساعت 11:25 عصر
  نظرات دیگران: نظر

  نمادها و سنتهای پیروان مسیح در جشن سال نوی میلادی
  به گزارش راه مسیح به نقل از خبرگزاری مهر : پیروان عیسی بن مریم برای گرامیداشت روزهای میلاد پیامبر عشق و صلح تا سال نوی میلادی از نمادها، سنتها و مؤلفه هایی استفاده می‌کنند که هرکدام یادآور بخشی از آموزه های دینی مسیحیت بوده و تاریخچه خاص خود را دارد.

  بابانوئل نماد اسقف بخشنده

  بابا نوئل که به اسامی سنت نیکولاس، سنت نیک و پدر کریسمس نیز شهرت دارد در فرهنگهای مختلف یک قهرمان مردمی محسوب می شود که شب عید کریسمس در میان کودکان هدیه توزیع می کند و الهام گرفته از شخصیت سنت نیکولاس، اسقف قرن چهارم آسیای صغیر است.

  پدر کریسمس یک چهره محبوب ایام کریسمس در بسیاری از کشورها محسوب می شود و وجود این قهرمان کودکان در هر فرهنگی به نوعی به فرهنگ دیگر شباهت دارد. بسیاری از افسانه های اروپایی درباره بابانوئل بر اساس شخصیت سنت نیکولاس روایت شده اند. سنت نیکولاس اسقفی در ترکیه فعلی بود که به فقرا هدیه می داد.

  بر اساس آیین و رسوم، بابانوئل به عنوان مردی سفیدپوست مهربان، چاق، شاد، عینکی با کت قرمز و خز سفید  توصیف می شود ( برخی  اعتقاد دارند توصیف لباس بابانوئل به لباسهای اسقفیِ اسقف نیکولاس شباهت دارد). بابانوئل دارای یک ریش بلند سفید و دستکشهای سفید و سبز است. شب عید کریسمس، او سوار بر درشکه ای که چندین گوزن شمالی آن را می کشند از خانه ای به خانه دیگر رفته و به کودکان هدیه می دهد.

  سنت نیکلاس قدیس یکی از اسقفهای شهر باستانی لیسیا در جنوب غربی آسیای صغیر بود که در قرن چهارم میلادی زندگی می کرد. وی در خانواده ‌ای ثروتمند و پارسا متولد شد، در کودکی والدین خود را از دست داد اما تأثیر زندگی معنوی آنها بویژه رسیدگی به ایتام در او روز به روز قوت گرفت.  در 30 ‌سالگی به سمت اسقفی رسید و به مهربانی و گشاده‌ دستی شهرت یافت. وی از همان ابتدا با تهیه‌ جهیزیه برای دختران بی ‌بضاعت و فرستادن کیسه ‌های طلا از طریق دودکش برای خانواده‌های مستمند، محبت کردن و بخشندگی را به اوج خود رساند.

  درخت همیشه سبز کریسمس

  درخت کریسمس یکی از محبوبترین سنتهای جشن کریسمس به شمار می رود که به طور معمول از درختان همیشه سبز خانواده گیاهان مخروطی، همراه با تزئینات متنوع با چراغ و دیگر ابزار زینتی و به عنوان نماد تجدید حیات زندگی استفاده می شود. بهترین گونه این گیاهان برای روز کریسمس درخت صنوبر محسوب می شود چرا که دارای عطر خوشی است و پس از آنکه خشک شود زیبایی خاصی دارد.

  درخت کریسمس نمادی باستانی بوده  نشان دهنده تجدید حیات زندگی است. برخی دیگر از داستانها وجود درخت کریسمس در زمان عید مسیحیان را به قرن شانزدهم آلمان نسبت می دهند و برخی دیگر آن را به شهر باسل در سوئیس مربوط می دانند .

  براساس سنت آن را تا شب 24 دسامبر به وارد خانه نمی کردند، پس از این تاریخ درخت تزئین شده کریسمس تا دوازده شب بعد یعنی در ششم ژانویه از خانه خارج می شود.  نگهداری درخت کریسمس بیش از مدت یاد شده یا آوردن آن پیش از 24 دسامبر به عنوان بدشانسی درنظر گرفته می شود که البته از آنجایی که کریسمس در سالهای اخیر و در زمان مدرن به صورت تجاری درآمده این درخت بسیار زودتر و حتی در اواخر اکتبر در فروشگاه ها قرار می گیرد.

  در حدود سالهای 1890، لوازم تزئینی کریسمس از آلمان صادر می شد. در اوایل قرن بیستم، آمریکایی ها درختهای کریسمس را بیشتر با لوازم تزئینی دست ساز خودشان تزئین می کردند اما بخشهای آلمانی/ آمریکایی همچنان به استفاده از سیب، بلوط، گردو و شیرینیهای کوچک بادامی ادامه می دادند. کشف برق، به ساخته شدن چراغهای کریسمس منتهی شد و امکان درخشش را برای درختان به ارمغان آورد. پس از آن دیدن درختان کریسمس در میدان شهرها به یک منظره آشنای این ایام مبدل شد و تمام ساختمانهای مهم- چه شخصی و چه دولتی- با برپا کردن یک درخت، به اسقبال تعطیلات کریسمس می روند.

  در تزئین درختهای کریسمس اولیه، به جای مجسمه فرشته در نوک درخت، از پری های کوچک - به نشانه ارواح مهربان- یا زنگوله و شیپور- که برای ترسانیدن ارواح شیطانی به کار می رفت - استفاده می شد.

  فرشته یا ستاره کوچکی که در بالای درخت کریسمس قرار می گیرد نشان دهنده ستاره بیت لحم در ماکت تولد مسیح است همان ستاره ای که سه مرد حکیم را از شرق به سوی بیت لحم برای تولد مسیح هدایت کرده است.

  صحنه تولد مسیح(ع)؛ مؤلفه پایدار کریسمس

  ماکت صحنه تولد مسیح(ع) جزء ثابت جشنهای کریسمس در خانه ها، مکانهای عمومی بخشهای مسیحی نشین سراسر جهان و به ویژه کلیساهای سراس دنیا است که محل تولد مسیح(ع) و پیرامون وی را نشان می‌دهد. صحنه تولد مسیح (ع) گاهی به صورت نقاشی و گاه به صورت سه بعدی و مجسمه به نمایش درمی آید و معمولا مسیح(ع) را در انباری همراه یوسف و مریم نشان می دهد. در این تصویرعلاوه بر ضرورتهای حیوانات در یک اصطبل، همواره یک الاغ و گاو نر در کنار آنها نیز قرار دارد. این ماکت اغلب دربرگیرنده سه مرد حکیمی هستند که ستاره بیت لحم را دنبال کرده و برای تولد مسیح(ع) به سرزمین مقدس آمدند. در زمان کریسمس که تدارکات برای جشنهای عید در خانواده های مسیحی کاتولیک و پروتستان فراهم می شود این تصویر نیز یکی از مؤلفه های آن به شمار می رود.

  به رغم آنکه نقاشی های این صحنه از مدتها قبل از سنت فرانسیس شهر آسیسی وجود داشته اما ابداع ماکت سه بعد تولد مسیح(ع) را به سنت فرانسیس نسبت می دهند. توماس سلانو شرح حال نویس سنت فرانسیس اظهار داشته که این قدیس کاتولیک تنها از یک اصطبل پوشالی با گاو و الاغ حقیقی سود برد که در عین سادگی بسیار زیبا بود به عنوان محراب مراسم عشای ربانی آن سال مورد استفاده قرار گرفت.

  صحنه تولد مسیح(ع) تا روز 2 فوریه ( یک ماه و دو روز پس از سال نو) جمع نمی شود، در این روز پس از پایان عید ظهور و تجلی مسیح(ع) صحنه تولد مسیح جمع می شود، اما در آمریکا لاتین این ماکت روز 15 ژانویه با خاتمه یافتن تعطیلات و آغاز فعالیت مجدد مدارس، کالجها و شرکتها جمع می شوند.

  در سالن شهرداری شهر لاهه در هلند سنت سالانه استقرار صحنه تولد مسیحی با استفاده از انسانها و حیوانات حقیقی جریان دارد که در آن میان می توان به چند الاغ، گاو نر و شترهایی اشاره کرد که از باغ وحش به امانت گرفته می شود.
  پدر آریوس ::: سه شنبه 86/10/11::: ساعت 11:25 عصر
  نظرات دیگران: نظر

   گشایش « مهدیه تورنتو» در کانادا

  به گزارش راه مسیح به نقل از پایگاه اینترنتی ایرانیان تورنتو، در این جشن که بیش از 300 نفر از ایرانیان مقیم تورنتو شرکت داشتند، برنامه های مختلف ادبی، هنری و مداحی به مناسبت عید امامت و ولایت برگزار شد.

  در بخش دیگری از این مراسم، حجت الاسلام والمسلمین سید رضا حسینی نسب، رییس مجمع اهل بیت کانادا و امام جماعت مهدیه، مطالبی را درباره تاریخچه عید غدیر بیان داشتند و احادیث موجود در این رابطه در منابع مختلف شیعه و سنی را برشمردند.

  ساختمان مهدیه تورنتو در سه طبقه با زیربنای تقریبی 600 مترمربع، دارای دو سالن مجزا، بخش های اداری، کتابخانه و محل بازی کودکان است.

  از مبلغ 830،000 دلار ارزش کل بنا، 33درصد آن به صورت نقد و مابقی به صورت وام های بلند مدت و از محل همیاری و کمک های مردمی هموطنان مقیم تورنتو تأمین شده است.

  در مراسم روز شنبه، مردم مؤمن و عاشق اهل بیت(ع)، تأمین هزینه های اقساط این ساختمان را نیز پذیرا شدند.

  گزارش سایت ایرانتو از تورنتو همچنین حاکی است، ایرانیان مقیم تورنتو در کانادا، با جمعیت بالغ بر 70،000 نفر، دارای چهار مسجد و مرکز اسلامی هستند که در این میان «مرکز اسلامی امام مهدی(عج)» اولین ساختمانی است که مالکیت آن به طور کامل در اختیار ایرانیان قرار می گیرد.  پدر آریوس ::: سه شنبه 86/10/11::: ساعت 11:24 عصر
  نظرات دیگران: نظر

  نشست "تمایلات دینی و ارتباطات جنسی" برگزار می‌شود

  نشست بررسی "تمایلات دینی و ارتباطات جنسی در جامعه کنونی" فردا چهارشنبه 12 دی ماه از سوی پژوهشکده باقرالعلوم برگزار می‌شود.

  به گزارش راه مسیح به نقل از خبرگزاری مهر، در ادامه مجموعه نشستهای علمی بررسی تمایلات دینی نوجوانان و جوانان پ‍‍ژوهشکده باقرالعلوم(ع)، هشتمین نشست با موضوع "تمایلات دینی و ارتباطات جنسی در جامعه کنونی" فردا چهارشنبه 12 دی ساعت 10 در این پژوهشکده برگزار می‌شود.

   

  در این نشست که از سوی پ‍‍ژوهشکده باقرالعلوم(ع) و مرکز تحقیقات اجتماعی "کندوکاو" برگزار می‌شود، ابراهیم فیاض استادیار دانشگاه تهران طی سخنانی به بررسی تمایلات دینی و ارتباطات جنسی در جامعه کنونی می‌پردازد.

   

  این مجموعه نشستها بر اساس پیشنهاد پژوهشکده باقر العلوم با هدف بحث و تبادل نظر اساتیدی که در این حوزه فعالیت کرده اند برگزار می شود تا این گروه بتوانند یافته ها و دستاوردهای خود را به صورت داده ها ارائه دهند . پژوهشکده باقرالعلوم و مرکز تحقیقات اجتماعی کندوکاو در نظر دارند پس از ارائه مباحث مورد نظر در عرصه روانشناسی، جامعه شناسی و دین شناسی گردآوری و منتشر کنند.

   

  تعریف دین، تمایلات دینی، دین گریزی، دینمداری، بحثهای مفهومی چون ارزشهای دینی، نظریه های روانشناسی و جامعه شناسی اسلامی، بررسی شرایط، علل و عوامل علاقه به دین یا دین گریزی در ایران، میزان تمایلات دینی در دهه های اخیر و آمارهای دین گریزی، بررسی انواع دینداری میان جوانان و تحقیقاتی که میان دانشجویان انجام شده، پیامدها، آثار و نتایج دینماری و دین گریزی میان جوانان و سر انجام ارائه راه حل برای برنامه ریزی دستگاه ها از جمله محورهای مورد توجه برگزار کنندگان در این نشستها محسوب می شوند.

   

  این نشستها به صورت مشترک از سوی پژوهشکده باقر العلوم و مرکز تحقیقات اجتماعی کندو کاو، در سال اجتماعات پژوهشکده باقرالعلوم  واقع در میدان فلسطین جنب راهنمایی و رانندگی برگزار می شود.  پدر آریوس ::: سه شنبه 86/10/11::: ساعت 11:24 عصر
  نظرات دیگران: نظر

  <      1   2   3   4   5   >>   >

  لیست کل یادداشت های این وبلاگ

  >> بازدیدهای وبلاگ <<
  بازدید امروز: 34
  بازدید دیروز: 34
  کل بازدید :227967

  >>اوقات شرعی <<

  >> درباره خودم <<
  اخبار مسجد و کلیسا - مسجد و کلیسا - mosque&church
  پدر آریوس
  این وبلاگ بر آن است تا در فضایی آرام ، عقلانی و منطقی به مناظره و گفتگو با برادران و خواهران مسیحی جویای حق و حقیقت بپردازد.

  >> پیوندهای روزانه <<

  >>فهرست موضوعی یادداشت ها<<

  >>آرشیو شده ها<<

  >>لوگوی وبلاگ من<<
  اخبار مسجد و کلیسا - مسجد و کلیسا - mosque&church

  >>> لوگوی دوستان<<<

  >>جستجو در وبلاگ<<
  جستجو:

  >>اشتراک در خبرنامه<<
   

  >>طراح قالب<<
  پارسی بلاگ، پیشرفته ترین سیستم مدیریت وبلاگ
  2006-ParsiBlog™.com ©